OH Sydney 2000- Martina Moravcová, striebro

 

 

MARTINA MORAVCOVÁ (2 strieborné medaily)

 

SYDNEY 2000 – STRIEBRO: plávanie, 100 m motýlik

Výsledky: 1. Inge de Bruijnová (Hol.) 56,61, 2. MARTINA MORAVCOVÁ (SR) 57,97, 3. Dara Torresová (USA) 58,20.

Martina Moravcová po zisku striebra: „Dohmat si ani nepamätám, ledva som ťahala ruky, veľmi to bolelo. Keď som zistila, že som druhá, zacítila som takú eufóriu, ako nikdy predtým. Ešte nikdy som pri zisku medaily neplakala tak, ako teraz. Je to čosi fantastické. Šťastie, ktoré sa mi tak dlho vyhýbalo, stálo konečne pri mne a usmialo sa na mňa veľkým úsmevom.“

Príbeh medaily: V krátkom bazéne získala Martina Moravcová v decembri 1998 tri tituly majsterky Európy a v apríli 1999 tri tituly majsterky sveta, ozdobené svetovými či európskymi rekordmi. Koncom jari 1999 však stratila silu a rapídne schudla. Po týždňoch neistoty jej diagnostikovali Gravesovu chorobou. Po konzultácii s lekármi sa s vidinou olympiády rozhodla pre radikálne riešenie – vyoperovanie štítnej žľazy a doživotné užívanie hormónov. Veľmi rýchlo sa však vrátila do formy a v septembri 2000 v Sydney zažila úžasné chvíle. Hoci na 100 m motýlik v marci utvorila v dlhom bazéne európsky rekord a potom sa stala majsterkou Európy, na OH prišla až ako piata vo svetových tabuľkách. Vyburcovala sa však k veľkolepému výkonu. Dominanciu vo fantastickom svetovom rekorde 56,61 s potvrdila Holanďanka Inge de Bruijnová, ktorá pred OH vo viacerých disciplínach zlepšila historické maximá, ale druhá skončila v skvelom slovenskom rekorde 57,07 s Martina Moravcová! Piešťanská rodáčka pod vedením dallaského trénera Steva Collinsa predstihla hviezdy Torresovú i Thompsonovú z USA aj Austrálčanku Thomasovú, ktoré boli v tabuľkách pred ňou.

 

SYDNEY 2000 – STRIEBRO: plávanie, 200 m voľný spôsob

Výsledky: 1. Susan O´Neillová (Austr.) 1:58,24 min, 2. MARTINA MORAVCOVÁ (SR) 1:58,32, 3. Claudia Pollová (Kost.) 1:58,81.

Martina Moravcová po zisku striebra: „V tejto discipline som dlhodobo mala na konte najviac úspechov a v nej som si trúfala pobiť sa aj o zlato. Vo finiši to bol súboj na päste. Tak rýchlo som na tejto trati ešte nikdy nefinišovala. Po dohmate som dúfala, že som to stihla… Prehrať o osem stotín je smola, ale nemôžem byť sklamaná. Chcela som viac, ale prehrať len o jednu či dve stotiny by bolo horšie.“

Príbeh medaily: Po euforickom striebre na 100 m motýlik mohla Martina Moravcová na 200 m voľný spôsob nastupovať uvoľnená. V Atlante 1996 ju o A-finále len o desatinu sekundy obrala Austrálčanka O´Neillová, ale teraz mala medailové ambície, i keď tabuľkovo bola zase „až“ piata. Hlavne na túto trať ju odmala chystala jej dlhoročná trénerka Věra Čamborová. Len dva dni delilo obe finále. Martina znovu plávala v druhej dráhe a znovu si zopakovala strieborný scenár. Tentoraz však mala zlato na dosah. Na poslednej päťdesiatke Piešťanka doslova poľovala na domácu superhviezdu Susie O´Neillovú a každým tempom sťahovala jej náskok. Napokon jej v slovenskom rekorde 1:58,32 min (dovtedajšie osobné maximum si zlepšila o 96 stotín sekundy) podľahla len o osem stotín, čo je v prepočte 13 centimetrov! Na bronzovú priečku odsunula Moravcová vysokánsku obhajkyňu zlata z Atlanty Kostaričanku Claudiu Pollovú, ktorá ju ako jediná zdolala na MS 1998 v Perthe. V slovenských farbách Martina ako prvá vôbec získala na jedných OH dve medaily. A mohla pridať aj ďalšie, veď na 50 i 100 m voľným spôsobom ešte skončila piata. V každej disciplíne utvorila slovenský rekord.

Autor:

XXIII. ZIMNÉ OLYMPIJSKÉ HRY PJONGČANG 2018 (9. – 28. februára 2018)

Exkluzívny partner

Generálni partneri

Hlavní partneri

Partner

Dodávatelia

Mediálni partneri

Pre lepší online zážitok používame súbory “cookies”. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, prispôsobujeme reklamu a používateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?
Vlastné nastavenie cookies.
Súhlasím X