OH Peking 2008- Elena Kaliská, zlato

PEKING 2008 – ZLATO: vodný slalom, K1

Výsledky: 1. ELENA KALISKÁ (SR) 192,64 s (0), 2. Jacqueline Lawrenceová (Austr.) 206,94 (4), 3. Violetta Oblingerová-Petersová (Rak.) 214,77 (6).

Elena Kaliská po zisku zlata„V cieli som dvihla nad hlavu pádlo. Bolo jasné, že ma žiadna súperka nemôže predbehnúť. ,Eskimák´ v cieľovom priestore bol na objednávku kamarátov z Liptovského Mikuláša. Sľúbila som, že z lode vyskočím do vody, ale nie je to povolené.“

Príbeh medaily: Rok po olympijskom triumfe v Aténach Kaliská vyhrala aj majstrovstvá sveta. Ďalší svetový titul si však vybojovala iná Slovenka, o 11 rokov mladšia Jana Dukátová. Obe sa potom tvrdo pobili o jedinú olympijskú miestenku pre našu krajinu do Pekingu. V psychicky aj fyzicky veľmi náročnom súboji Kaliská uspela 2:1 a na OH odcestovala vo veku 36 rokov ako najstaršia športovkyňa v našej výprave. Dostala česť niesť na otváracom ceremoniáli OH slovenskú vlajku. V samotnej olympijskej súťaži kajakárok na extrémne ťažkej trati v Šun-ťi sa ukázalo, že pre Kaliskú bolo zrejme ťažšie sa do Pekingu prebojovať, než tam získať zlato. Po tom, čo ďalšie tri potenciálne adeptky na víťazstvo na čele s Češkou Hilgertovou svoje jazdy pokazili, Slovenka triumfovala s gigantickým náskokom viac než 14 sekúnd pred Austrálčankou Lawrenceovou! Deň jej triumfu – 15. august 2008 – sa zapísal do dejín slovenského športu tým najzlatejším písmom. Pol hodiny pred Kaliskou si totiž zlaté medaily vybojovali deblkanoisti Peter a Pavol Hochschornerovci!