Olympijský moment- Radoslav Židek

RADOSLAV ŽIDEK (1 strieborná medaila)

TURÍN 2006 – STRIEBRO: snoubording, snoubordkros

Výsledky: 1. Seth Wescott (USA), 2. RADOSLAV ŽIDEK (SR), 3. Paul-Henri Delerue (Franc.).

Radoslav Židek po zisku striebra: „Seth Wescott striehol na moju chyu. Keď som ju spravil, šikovne sa tam strčil. Trať bola mäkká, počkal si, keď som spomalím. Darmo, je to skúsený jazdec. Ale striebro je nádherné, veď v pretekoch Svetového pohára som nikdy nebol ani vo veľkom finále.“

Príbeh medaily: Snoubording sa v olympijskom programe po prvý raz objavil v Nagane v roku 1998 – aj s účasťou Slovenky Jany Šeďovej. V Turíne 2006 mala premiéru jeho disciplína snoubordkros. Šeďovej zverenec Radoslav Židek v nej bol po spackanej prvej kvalifikačnej jazde posledný, ale napokon postúpil z deviateho miesta. Potom vyhral osemifinálovú, štvrťfinálovú a nečakane aj semifinálovú jazdu. A napriek tomu, že v pretekoch Svetového pohára sa nikdy predtým (a ani potom) neprebojoval na medailový stupeň, v štvorčlennom finále v Bardonecchii zajazdil životnú jazdu a dlhší čas v pretekoch viedol. Tesne ho stíhal úradujúci majster sveta Seth Wescott z USA, ktorý napokon v jednej zákrute využil chybu nášho pretekára a predstihol ho. Žilinčan sa zaňho síce tesne „zavesil“, ale skúsený súper mu nedal šancu prebiť sa znovu na čelo. Rado Židek sa však senzačným striebrom zaslúžil o historickú prvú slovenskú medailu zo ZOH v ére našej štátnej samostatnosti.

Autor:

XXIII. ZIMNÉ OLYMPIJSKÉ HRY PJONGČANG 2018 (9. – 28. februára 2018)

Exkluzívny partner

Generálni partneri

Hlavní partneri

Partner

Dodávatelia

Mediálni partneri

Pre lepší online zážitok používame súbory “cookies”. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, prispôsobujeme reklamu a používateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?
Vlastné nastavenie cookies.
Súhlasím X