V bieloruskom Minsku chystajú II. európske hry v roku 2019 vo veľkom štýle, zástupcovia SOV sa vrátili so silnými dojmami

MINSK/BRATISLAVA 16. júla (SOV) - Európske hry 2019 v Minsku budú jedným z najväčších svetových športových podujatí budúceho roka. Vlastníkom práv na podujatie sú Európske olympijské výbory (EOV), výpravy na ne preto vyšlú národné olympijské výbory (NOV). Podujatie organizuje Minský organizačný výbor Európskych hier (MEGOC) na čele s Georgijom Katulinom, generálnym sekretárom NOV Bieloruska. Uskutoční sa od 21. do 30. júna 2019.

 

Jedenásť mesiacov pred II. európskymi hrami, v druhej dekáde júla 2018, v Minsku organizovali dva semináre – jeden pre vedúcich misií NOV a druhý pre mediálnych pracovníkov NOV. Zúčastnili sa na nich aj spolu štyria zástupcovia Slovenského olympijského výboru (SOV) V rovnakom čase sa v záujme propagácie podujatia v zahraničí v metropole krajiny uskutočnilo aj stretnutie všetkých bieloruských veľvyslancov v európskych krajinách.

Pohľad na časť Minska z 22. poschodia hotela Belarus. V popredí Palác športu, Aréna Palova a menší zimný štadión. FOTO ĽUBOMÍR SOUČEK


EH v Baku chystali hlavne cudzinci, Bielorusi si vystačia sami

 

Na rozdiel od Baku, kde odbornú stránku prípravy EH zabezpečovali predovšetkým zahraniční experti (bolo ich okolo štyristo) vedení Britom Simonom Cleggom, v Minsku je všetko v rukách bieloruských organizátorov. Simon Clegg, ktorý je výkonným riaditeľom EOV pre Európske hry, je v súčasnosti len v pozícii určitého supervizora a „styčného dôstojníka“ medzi EOV a MEGOC. Každý mesiac strávi v Minsku týždeň.

 

„Majú tu výborný domáci organizačný tím s bohatými skúsenosťami z vrcholných podujatí a šéfovia misií NOV vysoko ocenili kvalitu tunajších športovísk, aj dediny pre športovcov. Ľudia v Bielorusku rozumejú športu, ktorý tu stojí veľmi vysoko. O Európske hry prejavujú veľký záujem, čo potvrdzuje aj vysoký počet záujemcov o dobrovoľnícku prácu počas Európskych hier,“ hovorí Simon Clegg.

 

„Musím povedať, že hoci Bielorusi pripravujú II. európske hry bez väčšej zahraničnej pomoci, chystajú podujatie na vysokej úrovni. Bol som prekvapený kvalitou tamojších športovísk, aj spôsobom ich prevádzkovania. Celkove som mal z Minska silný dojem, z toho, ako to tam vyzerá, aj z organizačného štábu,“ konštatoval po návrate z Minska športový riaditeľ SOV Roman Buček, ktorý by na II. európskych hrách mal viesť slovenskú výpravu.

 

Výrazné zmenšenie rozsahu megapodujatia

Moderná Minsk Arena bude dejiskom všetkých gymnastických súťaží EH 2019. FOTO ĽUBOMÍR SOUČEKNa premiérovej edícii tohto multišportového podujatia v azerbajdžanskom Baku v júni roku 2015 súťažilo viac než 6000 športovcov zo všetkých 50 európskych krajín. Súťaže sa uskutočnili v 253 disciplínach 31 športových odvetví 20 športov. SOV vyslal do Baku najväčšiu športovú výpravu v histórii Slovenskej republiky – bolo v nej 257 ľudí, z toho 167 športovcov. Podujatie trvalo viac než dva týždne (17 dní), Areál na rýchlostnú kanoistiku v Zaslavli, 20 km od Minska. FOTO MEGOCod 12. do 28. júna 2015.

 

II. európske hry v Minsku budú mať výrazne menší rozsah. Uskutočnia sa počas 10 dní. Podľa stanovených kvót sa očakáva účasť 4082 športovcov zo všetkých 50 európskych krajín. Domáce Bielorusko má vyhradených 201 miest, z ďalších krajín dovedna 3766 športovcov bude súťažiť na základe splnenia kvalifikačných kritérií európskych športových federácií a zvyšných 115 miesteniek bude rozdelených na princípe univerzality.

 

„Pre Európske olympijské výbory je extrémne dôležitá udržateľnosť Európskych hier. Nechceme gigantické podujatie a ani budovanie množstva nových športovísk, ktorých neskoršie využitie by bolo problematické. Minsk v tomto smere ukazuje správnu cestu,“ konštatuje Simon Clegg.

 

Slovenská výprava zhruba polovičná ako v Baku

Zo Slovenska má už v tejto chvíli istú účasť 23 atlétov (z toho 6 v pozícii náhradníkov) a 13 rýchlostných kanoistov. Športový riaditeľ SOV Roman Buček odhaduje, že kvalifikačné kritériá európskych športových federácií by mohlo splniť celkove 80 – 85 slovenských športovcov, čo je zhruba polovica počtu z Baku 2015. „Už na začiatku septembra by sme mohli mať zhruba na 50 percent jasno, koľkých športovcov budeme mať v Minsku,“ hovorí Roman Buček.

Atletické súťaže EH 2019 sa uskutočnia na futbalovom štadióne Dinama Minsk. FOTO ĽUBOMÍR SOUČEK

Športový riaditeľ SOV zároveň vysvetľuje, prečo v Minsku budeme mať oveľa menšiu výpravu ako v Baku: „Tam sme mali niekoľko tímov nielen v kolektívnych, ale aj v individuálnych športoch – vo volejbale mužov, vo vodnom póle chlapcov i dievčat, aj v synchronizovanom plávaní, ktorých súťaže v Minsku absentujú. Navyše v atletike súťažili miešané družstvá s 50 športovcami.“

 

Atletika bude v Minsku na podstatne vyššej úrovni ako v Baku, kde boli súťaže EH len súťažou miešaných tímov v rámci III. ligy ME družstiev. Teraz bude na štadióne Dinama Minsk súťažiť spolu 690 atlétov v 3 mužských (behy na 100 m, 110 m prek. a skok do výšky), 4 ženských (behy na 100 m, 100 m prek., skok do diaľky a hod oštepom) a v 3 miešaných disciplínach (miešané štafety a tzv. trackathlon). „Ide o úplne nový formát súťaženia. V miešaných štafetách budú po dvaja muži a ženy z krajiny súťažiť na tratiach 800, 600, 400 a 200 m, trackathlon zase predstavuje mix vrhačských a bežeckých disciplín,“ objasňuje Roman Hanzel zo športového oddelenia SOV.

 

15 športov, 23 odvetví, 201 disciplín a nárast kvality

Súťažiť sa bude v 23 odvetviach 15 športovz olympijských sú to lukostreľba (8 disciplín, spolu 128 športovcov), atletika (10 – 690), bedminton (5 – 160), basketbal 3 na 3 (2 – 128 v 32 tímoch), box (15 – 316), rýchlostná kanoistika (16 – 350), dráhová cyklistika (20 – 316), cestná cyklistika (4 – 226), športová gymnastika (12 – 90), skoky na trampolíne (4 – 48), moderná gymnastika (8 – 52), džudo (15 – 400), karate (12 – 96), športová streľba (20 – 330), stolný tenis (5 – 128) a zápasenie voľným i klasickým štýlom (spolu 18 – 288), z neolympijských plážový futbal (1 – 96 v 12 tímoch), aerobik (2 – 56), športová akrobacia (6 – 40) a sambo (18 – 144). Je zaujímavé, že v programe EH 2019 úplne absentujú plavecké športy, ktoré majú na olympijských hrách najvyšší počet disciplín.

 

V programe EH v Minsku je spolu 201 disciplín - 91 mužských, 89 ženských a 21 miešaných. V štyroch športoch, resp. odvetviach - bedminton, box, rýchlostná kanoistika a džudo – budú súťaže EH zároveň majstrovstvami Európy. Na rozdiel od Baku, kde v plaveckých športoch mali všetky súťaže status juniorských ME, v Minsku budú súťažiť výlučne športovci seniorskej kategórie. Tým všetkým sa II. európske hry dostanú kvalitatívne na vyššiu úroveň, než akou sa vyznačovala premiérová edícia Europskych hier.

 

V 10 športoch aj boj o postup na OH v Tokiu, v 4 špoPrehľad športov, športovísk, počtu disciplín a súťažiacich na EH 2019 v Minsku.rtoch priamo

V lukostreľbe, rýchlostnej kanoistike, športovej streľbe a v stolnom tenise sa najlepší z EH priamo kvalifikujú na OH.

Konkrétne - kvótové miesta si automaticky vybojujú: v lukostreľbe víťazi individuálnych, aj miešanej tímovej súťaže, v rýchlostnej kanoistike víťazi štyroch kanoistických disciplín (C1 a C2 mužov na 1000 m, aj C1 žien na 200 m a C1 žien na 500 m), v streľbe každý víťaz indivuálnej olympijskej disciplíny (pokiaľ by už mal istú miestenku predtým, kvótové miesto by získal druhý v poradí) a v stolnom tenise traja medailisti vo dvojhrách, aj víťazi štvorhier.

 

V ďalších 6 športových odvetviach budú minské súťaže súčasťou dlhodobého kvalifikačného procesu na OH 2020 v Tokiu. V atletike bude možné na EH plniť olympijské limity, v bedmintone, boxe, cyklistike, džude a v karate sa zase budú udeľovať body do kvalifikačných olympijských rebríčkov.


 

15 športovísk vo vzdialenosti 9 – 33 km od dediny športovcov

Z celkového počtu 15 športovísk sa 14 nachádza priamo v Minsku a len jedno (areál na rýchlostnú kanoistiku) mimo centra hier, v Zaslavli 20 km od Minska. Najviac divákov (22 000) sa zmestí do hľadiska futbalového štadióna Dinama Minsk, na ktorom sa uskutočNa dedinu športovcov sa počas Európskych hier 2019 zmení študentské mestečko v Minsku. FOTO MEGOCnia atletické súťaže, ako aj otvárací a záverečný ceremoniál.

 

Takmer všetky športoviská sú v prevádzke dlhodobo. Uskutočnila sa len ich renovácia a modernizácia, prípadne prestavba. Lukostrelecký areál je dočasný, nachádza sa na futbalovom ihrisku. Nové budú iba dve športoviská na športovú streľbu, ktoré dokončia v septembri, a štadión na plážový futbal. Na všetkých športoviskách prebehnú testovacie súťaže.

 

Dedinu športovcov (AVL) organizátori EH situovali do študentského mestečka na juhozápade mesta, vo vzdialenosti 9 – 33 km od športovísk. Z deviatich obytných budov sa osem už používa dlhší čas, len jedna, v ktorej bude počas EH administratívne centrum, bude nová. Tri budovy majú po 16, resp. 17 poschodí, zvyšné 8, 10, resp. 25 poschodí. Tzv. pre-opening dediny bude 15. júna, v plnej prevádzke bude od 18. júna do 3. júla. Dvojposteľové spálne majú plochu 12, resp. 18 metrov štvorcových, výnimočne sú aj jednoposteľové izby. Dedina poskytne komplexné služby, vrátane polikliniky, podobne ako je zvykom pri olympijských hrách.


Mapa 15 športovísk Európskych hier 2019 a dediny športovcov (AVL).  MAPA MEGOC
 


Prehľad jednotlivých športovísk EH 2019:

 

Športová streľba

Strelecké centrum (puškárske a pištoliarske disciplíny) – novo budované športovisko pre 250 divákov, dokončia ho v septembri, je 33 km od dediny športovcov (AVL)

Sporting Club (brokárske strelecké disciplíny) – novo budované športovisko pre 300 divákov, dokončia ho v septembri, je 33 km od AVL

 

Box

Športový palác Uručie – renovované športovisko pre 3000 divákov, 31 km od AVL

 

Cestná cyklistika

Bude sa súťažiť v uliciach Minska, miesto štartu aj cieľa je v centre mesta, 10 km od AVL

 

Dráhová cyklistika

Velodrom s kapacitou 2000 divákov je v areáli Minsk Areny, v nedávnej minulosti bol dejiskom MS, tohto roku hostil preteky SP, je 13 km od AVL

 

Atletika

Štadión Dinama – kompletne zrenovované športovisko pre 22 000 divákov, je 9 km od AVL

 

Sambo, zápasenie

Športový palác – existujúce športovisko, ktoré bolo od jeho otvorenia v roku 1966 viackrát renovované. Sú v ňom viaceré haly dovedna pre 3300 divákov, rekonštrukcia haly pre sambo bude dokončená v decembri, palác je 9 km od AVL

 

Basketbal 3 na 3

Aréna Palova – renovované športovisko pre 1000 diPalác športu bude dejiskom súťaží v zápasení a v sambe. FOTO MEGOCvákov, je 10 km od AVL

 

Stolný tenis

Olympijské tenisové centrum – renovované športovisko pre 1000 divákov, je 12 km od AVL

 

Bedminton

Falcon Club – renovované športovisko pre 2000 divákov, je 11 km od AVL

 

Gymnastika (športová, moderná, akrobacia, aerobik, trampolíny)

Minsk Arena – hala, ktorá bola dejiskom väčšiny zápasov MS 2014 v ľadovom hokeji, bude mať na gymnastické súťaže kapacitu zmenšenú na 8000 divákov, je 13 km od AVL

 

Džudo, karate

Aréna Čižovka – hala s kapacitou 8800 divákov bola dejiskom časti zápasov MS 2014 v ľadovom hokeji, je 16 km od AVL

Aréna Čižovka bude hostiť súťaže v džude a karate. FOTO MEGOC

Rýchlostná kanoistika

Regata Zaslavľ – existujúce športovisko pre 1500 divákov, jediné mimo Minska, je 30 km od AVL

 

Lukostreľba

Olympijský športový komplex – na súťaž využijú existujúce futbalové ihrisko a hľadiskom pre 500 divákov, 13 km od AVL

 

Plážový futbal

Olympijský športový komplex – športovisko dokončia v júli, bude mať kapacitu 1500 divákov, je 13 km od AVL

Autor: Ľubomír Souček

XXIII. ZIMNÉ OLYMPIJSKÉ HRY PJONGČANG 2018 (9. – 28. februára 2018)

Exkluzívny partner

Generálni partneri

Hlavní partneri

Partner

Dodávatelia

Mediálni partneri

Pre lepší online zážitok používame súbory “cookies”. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, prispôsobujeme reklamu a používateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?
Vlastné nastavenie cookies.
Súhlasím X