Začíname seriál Moja olympiáda o autentických pjongčanských zážitkoch Slovákov: dnes prezident SOV Anton Siekel

BRATISLAVA (SOV) - V pondelok 11. júna SOV vydá svoj časopisecký magazín OLYMPIC.sk jar/leto 2018. Jeho obsah sa už pripravuje, okrem iného aj návraty k ZOH v Pjongčangu. Časopis ponúkne čítateľom niečo iné, než čo mohli čítať v novinách počas hier - autentické vlastné zážitky tucta Slovákov, ktorí na ZOH 2018 pôsobili v rôznych pozíciách. Začíname prezidentom Slovenského olympijského výboru Antonom Siekelom:

 

Prezident SOV Anton Siekel v Slovenskom dome v Pjongčangu spolu so zjazdárkou Veronikou Velez Zuzulovou. FOTO JÁN SÚKUP„Pre mňa to bola druhá olympiáda, v Riu de Janeiro 2016 som bol ako divák. V súčasnej pozícii som pociťoval veľkú zodpovednosť, aj miernu nervozitu. Zážitok z oboch hier bol pre mňa veľmi silný. Ale v Pjongčangu bolo všetko iné ako v Riu. Pravda, Rio je veľkomesto a boli to letné hry, čo sa ťažko porovnáva. V Brazílii bolo všetko pestrejšie, ľudia sa tam viac bavili, ulice mesta boli oveľa plnšie, ale bola tam oveľa zložitejšia doprava...

 

Musím povedať, že od prvej chvíle ma olympiáda nadchla. Bola ako výborne nastavený stroj, v ktorom všetko fungovalo. Pre mňa bolo úžasné zažiť to na vlastnej koži. Je to úplne iné, ako sledovať to v televízii. A vďaka Olympic Channelu som si mohol pozrieť všetko, čo som naživo nestihol. Ale chýbala mi tam určitá hravosť. Kórejčania sú známi svojou uzavretosťou a konzervatívnosťou. Nie sú spontánni. Čakali sme väčšiu divácku kulisu a viac olympijského ducha v hľadiskách.

 

Som rád, že v hľadiskách som na našich súťažiach videl pomerne dosť slovenských fanúšikov. Merali poriadnu diaľku a bolo ich vidieť aj počuť. Hlavne na biatlone utvorili výbornú kulisu, čo ešte umocnilo vystúpenie folklórneho súboru Vršatec. Bol som v šoku, že v tej zime vedeli zatancovať aj v tých krojoch. Vybavovalo sa to cez náš zastupiteľský úrad. Jemu a osobitne veľvyslancovi Milanovi Lajčiakovi sa chcem poďakovať za všestrannú pomoc aj našej výprave a SOV.

 

Mal som dva mimoriadne silné zážitky. V prvom rade zlato Naste Kuzminovej. Ale na rovnakú úroveň dávam aj ženskú biatlonovú štafetu, ktorá nasledovala po nevydarenej miešanej štafete. Všetci sme držali palce Paulíne Fialkovej, aby na prvom úseku zastrieľala. Keď jej to vyšlo výborne, podobne pokračovala Nasťa Kuzminová. Aj ďalšie dve členky štafety podali vynikajúce výkony a až do konca sme boli v hre o medaily a v napätí. Konečné piate miesto bolo výborné a nálada po skončení pretekov bola veľmi príjemná. Samozrejme, zažili sme aj smutné chvíle, keď naši športovci končili vzadu, ale bez hlbšej analýzy nechcem nikoho odsudzovať, že nevydal zo seba všetko.

 

Každý deň olympiády sme využívali na stretnutia so zahraničnými kolegami, aj s členmi našej výpravy, a na debaty o aktuálnych problémoch športu a olympijského hnutia. Aj v Slovenskom dome, kam prišli napríklad monacké knieža Albert II., či členovia exekutívy Medzinárodnej biatlonovej únie. Uvedomoval som si, že reprezentujem nielen SOV, ale aj Slovensko, takže som sa snažil vyjadrovať jasné stanoviská k daným témam.

 

Vnímam ako obrovské pozitívum, že som mal príležitosť aj na dennodenný úzky kontakt s našimi športovcami a na rozhovory o tom, ako oni vidia veci a čo by im pomohlo. To by sa na Slovensku objektívne nedalo absolvovať.

 

S výnimkou počasia nás nezaskočilo nič. Kruté klimatické podmienky však predstavovali veľkú výzvu. Býval som v horskom regióne, kde bolo chladnejšie ako pri mori a podobne ako mnohí iní, aj ja som ochorel, a bral som antibiotiká. Ale zážitok vidieť všetko naživo bol silnejší, než mrazy.

 

Zažil som aj kurióznu príhodu. V Kórei sa kradne minimálne, preto ma šokovalo, keď mi raz ráno naša kórejská sprievodkyňa oznámila, že nemáme auto, pretože ho v noci ukradli. Nechcel som tomu veriť a Kórejčania tým boli zaskočení, pretože takáto udalosť pre nich znamenala stratu tváre. Našťastie v priebehu dňa vysvitlo, že došlo k nedorozumeniu, keď si iný šofér, nie náš, z dispečingu omylom zobral kľúče od nášho auta...“

 

Autor: (sou)

XXIII. ZIMNÉ OLYMPIJSKÉ HRY PJONGČANG 2018 (9. – 28. februára 2018)

Exkluzívny partner

Generálni partneri

Hlavní partneri

Partner

Dodávatelia

Mediálni partneri

Pre lepší online zážitok používame súbory “cookies”. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, prispôsobujeme reklamu a používateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?
Vlastné nastavenie cookies.
Súhlasím X