Výkonný riaditeľ EOV pre Európske hry Simon Clegg porovnáva Baku 2015 s Minskom 2019

MINSK/BRATISLAVA 25. júla (SOV) - Popredný britský športový a olympijský funkcionár Simon Clegg bol jeden z hlavných organizátorov veľmi úspešných olympijských hier 2012 v Londýne. Jeho i ďalších ľudí z londýnskeho tímu angažovali organizátori I. európskych hier, ktoré sa v roku 2015 uskutočnili v azerbajdžanskom Baku. Clegg tam bol šéfom všetkých operácií v rámci I. európskych hier. Európske olympijské výbory (EOV) ho neskôr angažovali do funkcie výkonného riaditeľa EOV pre Európske hry. Z tejto pozície dozerá na prípravy II. európskych hier v bieloruskom Minsku a koordinuje ich.

 

Počas rozhovoru so Simonom Cleggom v Minsku. FOTO SOVPočas júlového seminára pre mediálnych pracovníkov národných olympijských výborov priamo v Minsku mal práve Simon Clegg úvodné slovo. Uviedol v ňom, že v súčasnej funkcii trávi v dejisku hier v priemere jeden týždeň každý mesiac.

 

Po skončení prvej časti seminára sme sa s ním pozhovárali pre internetovú stránku SOV. Predovšetkým nás zaujímalo porovnanie Baku a Minska ako dvoch výrazne odlišných dejísk Európskych hier. Vyjadrenia Simona Clegga v angličtine so slovenskými titulkami nájdete tu: https://youtu.be/3q5PwN7iSsE

 

„Myslím si, že Baku a Minsk by mali mať spoločnú kvalitu športových súťaží. To znamená aj športoviská a celú infraštruktúru vôkol nich. Musíme mať veľmi kvalitné súťaže, pretože sa hrá o veľa. Nielen o medaily z Európskych hier, ale pre mnohých športovcov ešte o viac – kvalifikáciu na OH v Tokiu 2020,“ povedal na úvod Simon Clegg.

 

Výkonný riaditeľ EOV pre Európske hry Simon Clegg. FOTO SOVNa margo rozdielností Baku a Minska konštatoval: „Baku 2015 bolo úžasné a ušité presne pre Azerbajdžan. Teraz musíme hry ušiť presne pre Bielorusko, a to bude niečo úplne odlišné. Azerbajdžan nemal veľa skúseností s organizáciou veľkých medzinárodných podujatí. V Minsku je to iné. Bielorusko organizuje veľké medzinárodné podujatia každý mesiac. Majú fantastické skúsenosti. Keď sa pozriete na športoviská, určite budete unesení kvalitou niektorých z nich. Mnohé boli postavené pre MS v ľadovom hokeji 2014. Azerbajdžan nikdy pred tým také podujatie nehostil, preto potrebovali veľa zahraničných odborníkov. Tu je však dostatok miestnych expertov.“

 

Simona Clegga sme sa spýtali sme aj na to, či celkový rozmer EH v Minsku, ktorý je výrazne menší než v Baku  (napríklad počet športovcov bude zhruba o tretinu nižší, znížil sa aj počet športov, odvetví a disciplín) považuje za udržateľný aj do budúcnosti tohto stále mladého podujatia. „Myslím, že počet športov, disciplín a športovcov pre hry v Minsku je správny. Stále hovoríme, že Európske hry nemôžu byť o budovaní nových športovísk. Preto musíme spolupracovať s mestami, ktoré ich dokážu hostiť. A musíme si správne vybrať, ktorý šport zaradiť do programu a ktorý nie - zohľadňujúc aj to, koľko ľudí sa zmestí na tribúny aj ďalšie fakty. Európske olympijské výbory musia byť flexibilné, aby zaistili udržateľnosť hier,“ odpovedal výkonný riaditeľ EOV pre Európske hry.

Autor: Ľubomír Souček

XXIII. ZIMNÉ OLYMPIJSKÉ HRY PJONGČANG 2018 (9. – 28. februára 2018)

Exkluzívny partner

Generálni partneri

Hlavní partneri

Partner

Dodávatelia

Mediálni partneri

Pre lepší online zážitok používame súbory “cookies”. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, prispôsobujeme reklamu a používateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?
Vlastné nastavenie cookies.
Súhlasím X