Vlhová pečatila skvostnú sezónu v SP tretím miestom v obrovskom slalome, celkove je trikrát druhá!

Soldeu 17. marca (TASR) - Slovenská lyžiarka Petra Vlhová obsadila v nedeľňajšom finálovom obrovskom slalome Svetového pohára tretie miesto. V andorrskom Soldeu zaostala za víťaznou Mikaelou Shiffrinovou z USA o 41 stotín sekundy, na druhej priečke senzačne skončila iba 17-ročná Novozélanďanka Alice Robinsonová (+0,30). Američanka triumfom v záverečných pretekoch sezóny potvrdila zisk malého glóbusu. Vlhová skončila v sezónnom hodnotení disciplíny na druhej priečke so 137-bodovým mankom na Shiffrinovú a 18-bodovým náskokom pred treťou Tessou Worleyovou z Francúzska. Vlhová obsadila druhé miesto aj v celkovom poradí SP i v konečnej klasifikácii slalomu.


Shiffrinová si vybojovala už štvrtý glóbus sezóny, okrem veľkého za celkové prvenstvo v seriáli a malého glóbusu za obrovský slalom má aj ďalšie dva za slalom a super-G. Tým vyrovnala rekordné zápisy Lindsey Vonnovej a Tiny Mazeovej, ktoré dosiaľ ako jediné dve pretekárky dokázali získať v jednom ročníku štyri sezónne tituly. Absolútny rekordér je legendárny Švajčiar Pirmin Zurbriggen, ktorý si v sezóne 1986/1987 vybojoval spolu päť glóbusov. Dvadsaťštyriročná Shiffrinová má v kariérnej zbierke dokopy už 11 sezónnych titulov. V tejto zime slávila už 17. prvenstvo, čím vylepšila vlastný rekord. Celkovo má na konte už 60. víťazstiev v pretekoch SP, z toho desať v "obráku".
 

Vlhová živila pred záverečnými pretekmi sezóny ešte teoretickú šancu na zisk malého krištáľového glóbusu za obrovský slalom, to by však musela vyhrať a líderka priebežného hodnotenia disciplíny Shiffrinová skončiť mimo redukovanej bodovanej pätnástky. Majsterka sveta sa v 1. kole vydala na trať so štartovým číslom 3 a dostala sa po svojej jazde do vedenia, mrzieť ju však mohli zaváhania, najmä vo výjazde zo strminy do cieľa.

 

"Nešlo sa mi zase až tak zle. Trochu som na začiatku brzdila, ale potom som sa snažila pustiť lyže. Žiaľ, urobila som dve chyby, ktoré ma dosť veľa stáli. Riskovala som a viem, kde som zaváhala a kde si musím dať pozor, keď pôjdem druhé kolo naplno," povedala pre TASR Vlhová, ktorá sa po 1. kole zaradila na priebežnú štvrtú pozíciu s odstupom 97 stotín za Shiffrinovou. Medzi obe superfavoritky sa ešte vklinila Nemka Viktoria Rebensburgová (+0,59) a senzačne aj Robinsonová (+0,84).

 

V 2. kole vyšla riskantná jazda Worleyovej, ktorá sa dostala jasne do vedenia. Vlhová však dokázala odpovedať, predviedla čistú dynamickú jazdu a do cieľa prišla s výrazným náskokom ôsmich desatín pred Francúzkou. Vďaka tomu mala istotu, že ju Worleyová v sezónnom hodnotení disciplíny nepredbehne. Majsterku svetu ale následne z vedenia zosadila Robinsonová, ktorá mohla štartovať v pretekoch ako zlatá medailistka z juniorských MS. Novozélandská tínedžerka sa na čele udržala aj po jazde Nemky Viktorie Rebensburgovej, ktorá zaváhala. Shiffrinová s obrovským náskokom nemusela riskovať, zvolila jazdu na istotu, aj tak jej to stačilo na triumf.
      
Výsledky finálového obrovského slalomu SP žien v Soldeu: 1. Shiffrinová (USA) 2:23,17 min., 2. Robinsonová (N.Zél.) +0,30 s, 3. Petra VLHOVÁ (SR) +0,41, 4. Worleyová (Fr.) +1,21, 5. Rebensburgová (Nem.) +2,03, 6. Holdenerová (Švaj.) +2,34. Konečné poradie SP (po 35 súťažiach): 1. Shiffrinová 2204 b., 2. VLHOVÁ 1355, 3. Holdenerová 1079, 4. Rebensburgová 814, 5. Schmidhoferová (Rak.) 771, 6. Brignoneová (Tal.) 764. Konečné poradie SP v obrovskom slalome (8): 1. Shiffrinová 615 b., 2. VLHOVÁ 478, 3. Worleyová 460, 4. Rebensburgová 380, 5. Brignoneová 360, 6. Mowinckelová (Nór.) 277.© 2013 - 2023, Autorské práva TASR. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, videí alebo fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Autor: TASR

XXIII. ZIMNÉ OLYMPIJSKÉ HRY PJONGČANG 2018 (9. – 28. februára 2018)

Exkluzívny partner

Generálni partneri

Hlavní partneri

Partner

Dodávatelia

Mediálni partneri

Pre lepší online zážitok používame súbory “cookies”. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, prispôsobujeme reklamu a používateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?
Vlastné nastavenie cookies.
Súhlasím X