Olympijskú hviezdu Anastasiu Kuzminovú uvítali Banskobystričania na námestí SNP

Banská Bystrica 1. marca (TASR) - Olympijskú víťazku, biatlonistku Anastasiu Kuzminovú, uvítala Banská Bystrica vo štvrtok už tradične na Námestí SNP. Naplnilo sa to ako pred štyrmi, či ôsmimi rokmi, keď Nasťa spolu so svojimi priaznivcami a obdivovateľmi oslavovala medaily. Od Vancouveru 2010 cez Soči 2014 až po Pjongčang 2018 ich nazbierala šesť, z toho tri zlaté. Pjongčang so zlatom a dvoma striebornými bol však v niečom úplne výnimočný. V histórii žiadna biatlonistka trikrát za sebou na ZOH nezvíťazila a takúto zbierku v individuálnych pretekoch nemá ani žiaden biatlonista.
 

Na Námestí SNP ani tak nezarezonovala štatistika ako veľké srdce Kuzminovej. Keď jej na veľkej obrazovke premietli blahoželanie brata Antona Šipulina, po tvári jej tiekli slzy radosti a šťastia. "Nasťa, veľmi ťa ľúbim, som na teba hrdý, a nielen ja, ale aj celé Slovensko i Rusko," zaznel jeho odkaz.

 

Námestie SNP zažilo podvečer s hudbou pre Nasťu obľúbenou a so skupinou Fragile si zaspievala i zatancovala. Hodinovú vežu priamo pred ňou ozdobila jej veľkolepo pôsobiaca podobizeň, no aj darovaný obraz od primátora Jána Noska so zvečnením šťastnej tváre na stupni víťazov v Pjongčangu mal nadživotnú veľkosť.

 

Chvíľu slávy si užili aj ďalšie biatlonistky, Paulína Fialková, 5. vo vytrvalostných pretekoch, so slovami: "Budem sa snažiť, aby som sa sem opäť raz postavila a všetkých prekvapila." Námestie SNP sa rozburácalo pri všetkých členkách štafety na pódiu, okrem Kuzminovej a Paulíny Fialkovej aj pri Terézii Poliakovej a Ivone Fialkovej. A nezabudlo sa ani na nedávne jubileum štyridsiatky trénera a manžela Daniela Kuzmina, ktorý sa poďakoval osobitne celému realizačnému tímu, Dukle i ministerstvu obrany. Nad námestím sa v tom momente rozliehalo mohutné narodeninové živio.
 

"Dnes mám pocit, že Vianoce sa nekončia. Nemám na to slovnú zásobu, aby som to opísala," vyznala sa dojatá Anastasia Kuzminová. "Moje srdce búšilo, myslela som si, že všetky slzy som vyplakala už na olympiáde, no zostali mi aj na dnes. Všetko, čo sa tu udialo, bol jeden veľký zážitok. Táto atmosféra ma nabije do ďalších pretekov, sezóna ešte nekončí a ja sa pokúsim ešte o lepšie výkony. Už v pondelok cestujeme preč, celý marec budem v kolotoči pretekov."
 

Nasťa si po tom, čo zažila na Námestí SNP, mohla povedať, že práve pre tieto chvíle sa oplatí robiť biatlon. "Aj predtým som mala výkony, medaily, výsledky, krásne zážitky. Po druhom tehotenstve sa oplatilo pozbierať, postaviť na nohy, prekonávať bolesť, aj ťažké momenty. Samozrejme, športová cesta nie je ľahká, treba veľa obetovať, no stálo to za to."
 

Spanilú cestu Anastasie cez Námestie SNP až na pódium sprevádzali davy fanúšikov a prvé, čo bolo od Naste počuť, bolo poďakovanie: "Vy všetci ste mi svojou priazňou pomáhali sklopiť terčíky na olympijskej strelnici, takú silnú energiu ste mi na diaľku dodávali."© 2013 - 2022, Autorské práva TASR. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, videí alebo fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Autor: TASR

XXIII. ZIMNÉ OLYMPIJSKÉ HRY PJONGČANG 2018 (9. – 28. februára 2018)

Exkluzívny partner

Generálni partneri

Hlavní partneri

Partner

Dodávatelia

Mediálni partneri

Pre lepší online zážitok používame súbory “cookies”. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, prispôsobujeme reklamu a používateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?
Vlastné nastavenie cookies.
Súhlasím X